Czemu wsparcie psychologiczne jest takie ważne? Sytuacja w Polsce i na świecie.

Obecnie Dyrektor Biura Prasowego Parlamentu Studentów RP, w poprzednich latach m.in. Przewodnicząca Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, senator studencki w Senacie UW oraz przewodnicząca Komisji Koordynacji Projektów ZSS UW. Studentka socjologii w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW i absolwentka dziennikarstwa ze specjalizacją public relations i marketing medialny, sekretarz zespołów oceniających Polskiej Komisji Akredytacyjnej, członkini zespołu doradczego ds. studenckich Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Odpowiada za działania komunikacyjne Parlamentu Studentów RP, w tym kampanie informacyjne i działania w social mediach. Prowadzi szkolenia z tego zakresu, także dotykające tematów trudnych np. kryzysów w samorządzie czy komunikacji dot. wsparcia psychologicznego dla studentów. Koordynatorka projektu “Strefa Komfortu PSRP”. Oprócz tego interesuje się działalnością CSR, śledzi kampanie społeczne i informacje związane ze szkolnictwem wyższym. Oprócz PSRP realizuje się zawodowo w Uniwersytecie Otwartym UW w sekcji szkoleń i promocji. Uzależniona od powieści kryminalnych i tworzenia nowych list na Spotify.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia co trzecia osoba wiedzie spokojne życie bez kryzysów, traum i chorób psychicznych. 40% populacji miało poważny problem psychiczny raz w życiu. W 2018 roku, z powodu zaburzeń depresyjno-lękowych dni na L4, czyli na zwolnieniu lekarskim było 20 milionów. Jednocześnie organizacja zaznacza, że są to dane niedoczasowane. Według prognoz WHO, jeszcze sprzed pandemii, w 2020 roku depresja zajmie drugie miejsce w rankingu chorób najbardziej kosztownych społecznie (zaraz po nowotworach). Nie mierzy się go tylko ze względu na liczbę dni na L4 – ale też ze względu na oddziaływanie na rodzinę czy koszty leczenia. Według danych WHO z 2017 roku szacowało się, że 4,4% osób na świecie choruje na depresję – a jednocześnie, że do 2030 roku będzie to najczęściej występujące zaburzenie zdrowotne na świecie.

Na co dzień 25% Polaków ma trudności w funkcjonowaniu fizycznym, poznawczym, emocjonalnym lub społecznym. Co czwarty z nas potrzebuje profesjonalnego wsparcia. Zwłaszcza chorzy na depresję – 80% z nich ma myśli samobójcze. 

Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku samobójstwo popełniło 4 441 Polaków, według Komendy Głównej Policji 5 182 osoby. Prób samobójczych było prawdopodobnie od 10 do 15 razy więcej. Z danych KGP wynika, że z 5 182 osób ponad 4,5 tysiąca stanowili mężczyźni. Prof. Agnieszka Gmitrowicz w wywiadzie dla oko.press mówiła: 90 proc. osób po próbie samobójczej prezentuje różnego rodzaju zaburzenia psychiczne i może wymagać leczenia. Czasem długotrwałego, czasem bardzo kosztownego. Osoby, które usiłowały się zabić mogą w wyniku tej próby stać się niepełnosprawne. 

Inne źródła danych podają, że od ¼ do ⅓ osób w populacji ma w danym roku jakieś zaburzenia psychiczne – 10-20% z nich można ocenić jako ciężkie – a więc takie, które szczególnie wymagają pomocy i wsparcia ze strony specjalistów oraz bliskich. Instytut Psychiatrii i Neurologii, szacując osoby cierpiące na różnego rodzaju problemy i zaburzenia psychiczne, uwzględniając dzieci i młodzież podaje 12 milionów. Według tych samych szacunków rocznie około 1,5 miliona Polaków trafia do szpitali psychiatrycznych. Według danych jedna osoba na dziesięć ma depresję, 7% cierpi na bezsenność, 4% na uzależnienia. Od 5 do 10% wymaga pomocy psychiatrycznej…

Dostrzegalny jest też negatywny wpływ epidemii koronawirusa, który odbija się na zdrowiu Polaków. Wśród generacji Z negatywny wpływ można zauważyć pośród 48% osób, wśród Millenialsów pośród 57%, wśród generacji X pośród 58%, a w pokoleniu tzw. baby boomers wśród 52% osób. Są to dane, które potwierdziły badania prof. Izdebskiego – prawie co drugi Polak doświadczył kryzysu fizycznego lub psychicznego w czasie lockdownu.

Dlatego tak ważne jest organizowanie pomocy psychologicznej na uczelniach, oswajanie studentów z możliwościami tego typu wsparcia oraz obalanie stereotypów związanych z chorobami i zaburzeniami psychicznymi – do czego gorąco zachęcamy!

[artykuł zaktualizowany 28.10.2020]

Źródła:

https://portal.abczdrowie.pl/mamy-epidemie-depresji-1-4-polakow-ma-zaburzenia-psychiczne

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,84530,raport-prawie-co-drugi-polak-doswiadczyl-kryzysu-fizycznego-lub-psychicznego

https://oko.press/ponad-5-tys-samobojstw-rocznie-zeby-zapobiegac-trzeba-wiedziec/

http://www.pokonackryzys.pl/

https://www.forbes.pl/gospodarka/pandemia-koronawirusa-a-depresja-czy-przez-druga-fale-epidemii-ucierpi-nasze-zdrowie/qtzhqg0

https://www.rpo.gov.pl/sites/default/files/Ochrona_zdrowia_psychicznego.pdf

https://portal.abczdrowie.pl/mamy-epidemie-depresji-1-4-polakow-ma-zaburzenia-psychiczne

Skip to content