10.10.2020 to wyjątkowa data, nie tylko jako “imieniny miesiąca”, ale również dlatego, że to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W życiu codziennym, a w szczególności w czasie pandemii, każdy z nas jest podatny na pogorszenie zdrowia psychicznego. Nasze samopoczucie jest narażone na wiele zewnętrznych czynników wpływających negatywnie na nasz stan i kondycję zdrowia. Ta szczególna data przypomina o niezwykle ważnej profilaktyce oraz możliwościach, dzięki którym możemy wzmocnić swoje samopoczucie, ale również zadbać o siebie i swoich najbliższych.
O wiele częściej mówi się o zdrowiu fizycznym, które jest bardzo ważnym elementem życia każdego człowieka. Jednak nie można zapominać o zdrowiu psychicznym, które w dzisiejszym świecie jest mocno narażone na różnego rodzaju zagrożenia. Same statystki świadczą o tym, że dbanie o naszą psychikę jest równie ważne jak i o kondycję fizyczną. Dlatego też podejmowanie działań profilaktycznych, informowanie o sposobach pomocy osób o obniżonym nastroju oraz przedstawianie statystyk to elementy edukacji, ale także wsparcia.
Światowa Organizacja Zdrowia określa zdrowie psychiczne jako stan dobrego samopoczucia, dlatego w celu zadbania o samych siebie oraz osoby nas otaczające, należy zapoznać się z właściwymi sposobami pielęgnowania zdrowia psychicznego. Obserwacja własnych emocji, akceptacja samego siebie, odpowiednia jakość snu, dbanie o własne ciało – to tylko część sposobów, jakie należy stosować, aby dbać o siebie samego. Oprócz organizowanych seminariów, rozmów z psychoterapeutom, wsparcia osób bliskich i wielu innych możliwości reagowania na stres, czy też innych elementów negatywnie wpływających na nasze zdrowie psychiczne, zostały stworzone telefony kontaktowe, z których każda osoba w Polsce może skorzystać.
Oto najważniejsze z nich:
800 70 22 22 – Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego
Całodobowa i bezpłatna linia, pod którą dyżurują psycholodzy, psychiatrzy, prawnicy i pracownicy socjalni udzielający porad, ale również przekazujący kontakt do właściwej placówki pomocowej w odpowiednim regionie.
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Bezpłatny kontakt służy pomocy dzieciom i młodzieży, którą od 2008 roku oferuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje).
116 123 – Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
Bezpłatny kontakt powstał z uwagi na osoby, które z wielu powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Osoby dorosłe w kryzysie emocjonalnym, potrzebujące wsparcia i porady psychologicznej, rodzice potrzebujący wsparcia w procesie wychowawczym oraz osoby z niepełnosprawnościami – to ludzie, których nie można zostawić w potrzebie, dlatego mogą korzystać z tego kontaktu.
22 635 09 54 – Telefon zaufania dla osób starszych
Troski i kłopoty dzielone z drugim człowiekiem maleją o połowę – to motto Telefonu Zaufania dla osób starszych. Kontakt jest skierowany do osób starszych, samotnych, potrzebujących wsparcia psychologicznego, który ma funkcjonować jako zapobieganie izolacji społecznej osób starszych, a jednocześnie pełnić funkcję informacyjną i profilaktyczną.
800 080 222 – Infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów
Telefon dla dzieci i nastolatków, które odczuwają problemy w szkole lub domu, potrzebujących z kimś porozmawiać, odczuwających przygnębienie lub które stały się ofiarami przemocy.
800 120 002 – Niebieska Linia – ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie
Bezpłatny, czynny całą dobę (24h) kontakt dla osób, które wymagają konsultacji w sprawie przemocy.
801 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania
Kontakt został uruchomiony w listopadzie 2000 roku funkcjonuje na zasadzie bezpłatnej infolinii. Oferta telefonu skierowana jest do osób z problemem narkomanii: osób używających narkotyków, uzależnionych oraz ich bliskich.
Analogicznym kontaktem stworzonym dla osób potrzebujących wsparcia psychologicznego jest Strefa komfortu PSRP. Oferta konsultacji z psychoterapeutami za pomocą technik na odległość, mapa punktów wsparcia w ośrodkach akademickich oraz webinary ze specjalistami, jak również działania profilaktyczne to inicjatywa podjęta przez Parlament Studentów RP w celu wsparcia swoich koleżanek i kolegów. Osłabione zdrowie psychiczne i korzystanie z porad psychologa to nie wstyd! Najważniejsze jest odpowiednie działanie, które przyniesie pozytywny efekt.
Warto zadbać o siebie i swoich bliskich.