Gdzie szukać informacji nt. psychologii i psychiatrii? – książki

Jest wiele książek – popularnonaukowych, wywiadów, podręczników akademickich, które przybliżają temat psychologii i psychiatrii. Poniżej znajdują się tylko nieliczne, wybrane subiektywnie, acz warte polecenia!

“Czując. Rozmowy o emocjach” Agnieszka Jucewicz

Agnieszka Jucewicz w kolejnych rozdziałach, poświęconych poszczególnym emocjom rozprawia się z licznymi mitami na ich temat. Jej rozmówcami są: psychologowie i psychoterapeuci: Bogdan de Barbaro, Bartłomiej Dobroczyński, Danuta Golec, Ewa Chalimoniuk, Zofia Milska-Wrzosińska, Anna Król-Kuczkowska, Paul Bloom, Cezary Żechowski i seksuolog Andrzejem Depko.

Wśród tematów znajdziemy różne uczucia i stany: wdzięczność, miłość, zazdrość i zawiść, poczucie winy i krzywdy, lęk, złość, radość, pokorę, stratę, współczucie, wstyd, nudę, euforię, namiętność, bliskość, przyjemność i smutek.

Można czytać wywiady po kolei, a można też wyrywkowo, zwracając uwagę na te tematy, które w danym momencie najbardziej nas interesują. Jedno jest pewne – nie zabraknie powodów do refleksji.

Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii” Jeffrey A. Lieberman

Jak psychiatria stała się jedną z gałęzi medycyny? Autor, Jeffrey A. Lieberman, były szef Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, przedstawia fascynującą historię psychiatrii, ze szczególnym uwzględnieniem kręgu amerykańskiego – stąd rozbudowany wątek tworzenie klasyfikacji zaburzeń psychicznych w USA.

Niemniej – książkę polecam zainteresowanym historią i rozwojem podejścia do osób chorych psychicznie.

“PSYCHOefekty. 50 zjawisk psychologicznych, które wpływają na Twoje życie” Kamil Zieliński

Każdy z nas ulega pewnym zjawiskom psychologicznym – czasem działają one na naszą korzyść, a czasem wręcz przeciwnie. Niezależnie od rodzaju wpływu, warto mieć świadomość ich istnienia. Każdy rozdział w tej książce poświęcony jest osobnemu efektowi, który jest krótko przedstawiony, ale także opisany w sposób praktyczny. Nie zabraknie odnośników do źródeł dla osób, które dodatkowo będą chciały poszerzyć swoją wiedzę.

“Spojrzenie w otchłań. Neuropsychiatra i tajemnice ludzkich umysłów” David Anthony

Autor jest dyrektorem Instytutu Zdrowia Psychicznego University College London, na co dzień zajmuje się psychiatrią kliniczną. Książka jest opisem różnych przypadków pacjentów, z którymi spotkał się w swojej karierze. Ukazuje fascynujący warsztat praktyka i pozwala zrozumieć, jak czują się osoby szukające pomocy.

“Szalone, złe i smutne. Kobiety i psychiatrzy” Lisa Appignanesi

Ta pozycja przedstawia historię psychiatrii z perspektywy kobiet, które szczególnie były narażone na niezrozumienie ze strony lekarzy – najczęściej mężczyzn. Książka opisuje z innego punktu widzenia rozwój psychiatrii jako nauki, uwzględniając kobiety: i jako pacjentki, i jako terapeutki.

“Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii” Anders Hansen

Jesteśmy codziennie atakowani przez powiadomienia, migające aplikacje, dźwięki poczty mailowej i innych komunikatorów, telefony i pojawiające się reklamy. W dobie nowych technologii warto nauczyć się korzystać z nich w sposób, który nam nie szkodzi. Dbanie o siebie jest jednym z elementów dbania o swoje zdrowie psychiczne.

Skip to content