W Polsce co roku prawie dwa razy więcej osób popełnia samobójstwo niż ginie w wypadkach drogowych.
W 2021 roku o jedną piątą wzrosła w tym roku liczba prób samobójczych. W okresie od stycznia do maja 2021 roku prawie 5,7 tys. osób z czego blisko 1,7 tys. to kobiety. 2,2 tys. z tych prób zakończyło się śmiercią. Są to dane Komendy Głównej Policji – warto jednak pamiętać, że nie wszystkie próby trafiają do statystyk i nie wszystkim śmierciom samobójczym przypisuje się właśnie taką przyczynę. Fundacja Zobacz… Jestem szacuje, że około 30% przypadków zamachów samobójczych w ogóle nie jest odnotowana.
Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się:
- chorobę psychiczna lub zaburzenia psychiczne;
- zawód miłosny;
- nieporozumienia rodzinne lub przemoc w rodzinie.
Jednak nie we wszystkich przypadkach udaje się ustalić przyczynę.
Co może zwrócić naszą uwagę? Kiedy powinniśmy się martwić o naszych znajomych? (na podstawie @psychologiczne_ciekawosci)
Zachowania, które mogą (ale nie muszą) wiązać się z przygotowaniem do popełnienia samobójstwa to, m.in.:
- izolowanie się, wycofana postawa względem bliskich;
- żegnanie się;
- gwałtowne zmiany zachowania;
- porządkowanie spraw osobistych;
- nadużywanie alkoholu, narkotyków, zachowania ryzykowne;
- okaleczenie się.
Utrata chęci do życia ma wpływ także na nasze ciało: taka osoba może przestać dbać o higienę, odczuwać ciągłe zmęczenie, mieć problemy ze snem, libido, apetytem i ogólnym zdrowiem fizycznym.
Naszą uwagę mogą także zwrócić deklarowany wprost brak chęci do życia, brak poczucia celu, przekonanie, że nie wnosi się nic pozytywnego i jest się ciężarem.
Jak pomóc osobie, która myśli o zamachu samobójczym?
- Słuchaj
Nie jest prawdą, że ten kto myśli o samobójstwie o tym nie mówi. Zdarza się, że wprost wypowiada swoje intencje. Zachowaj wtedy spokój, nie lekceważ emocji tej osoby, nie mów “inni mają gorzej”. Wysłuchaj i dopytuj, starając się dowiedzieć jak możesz pomóc drugiej osobie.
- Pomagaj
Zaproponuj wsparcie – w postaci spędzenia wspólnego czasu, ale też przy znalezieniu i wyborze specjalisty – psychologa, psychoterapuety, psychiatry. Być może taka osoba będzie się obawiała samodzielnie iść na wizytę albo nawet umówić na spotkanie – wspomóż ją wtedy!
- Reaguj
Jeśli obawiasz się, że czyjeś życie jest rzeczywiście zagrożone – nie wahaj się i dzwoń na 112!
Dowiedz się więcej:
- Kampania “życie warte jest rozmowy” przedstawia 10 kroków, którymi można wspomóc osobę w kryzysie samobójczym: https://zwjr.pl/pomoc-w-10-krokach
- Na stronie znajdziesz też najważniejsze mity na temat samobójstw: https://zwjr.pl/mity-na-temat-samobojstw
Źródła:
- http://zobaczznikam.pl/
- https://zwjr.pl/
- https://pap-mediaroom.pl/zdrowie-i-styl-zycia/samobojstwa-w-polsce-nie-ma-wzrostu-ich-liczby-ale-nie-jest-dobrze
- https://www.money.pl/gospodarka/fatalne-statystyki-dotyczace-samobojstw-coraz-czesciej-powodem-sa-finanse-6667094492355456a.html
- https://www.medonet.pl/psyche/psychologia,samobojstwa-w-czasie-pandemii–ile-osob-odebralo-sobie-zycie–w-jakim-wieku-byli,artykul,34735261.html
- https://www.instagram.com/p/CTolncLMWYM/
- https://www.instagram.com/p/CS6xLwusbQI/