Humor a psychologia

Obecnie Rzeczniczka Prasowa Parlamentu Studentów RP, w poprzednich latach m.in. Przewodnicząca Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, senator studencki w Senacie UW oraz przewodnicząca Komisji Koordynacji Projektów ZSS UW. Absolwentka socjologii stosowanej i dziennikarstwa ze specjalizacją public relations i marketing medialny, sekretarz zespołów oceniających Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Współodpowiada za działania komunikacyjne Parlamentu Studentów RP, w tym kampanie informacyjne i działania w social mediach. Prowadzi także szkolenia z tego zakresu, dotykając m.in. tematów trudnych np. kryzysów w samorządzie czy komunikacji dot. wsparcia psychologicznego dla studentów. Oprócz PSRP realizuje się zawodowo w administracji publicznej w zakresie komunikacji społecznej.

Humor, a więc i śmiech, pełnią w naszym życiu różne funkcje, które psychologia stara się jak najlepiej wyjaśnić. Łukasz Jach temu zagadnieniu poświęcił całą swoją książkę – “Od ucha do ucha. Homo sapiens się śmieje”, przywołując różne teorie dotyczące śmiechu i wyjaśniające, czemu i jak reagujemy w momencie rozbawienia.

Dlaczego się śmiejemy?

Gorąco polecam lekturę całej książki, by poznać wszystkie teorie przywołane przez Łukasza Jacha. Poniżej kilka najciekawszych moim zdaniem.

W reakcji na niespójność

Śmiech pomaga nam zmierzyć się ze światem, który nie jest taki, jaki powinien być. Jest reakcją obronną na niespójności, kiedy np. przychodzi baba do lekarza – a lekarz też baba. To by tłumaczyło, dlaczego śmiech pojawia się w nerwowych momentach, kiedy nie wiemy jak zareagować albo jesteśmy zakłopotani.

Dla resetu

Śmiech może być przyczyną przerwania czynności, które nie prowadzą nas donikąd. Tu też pojawia się swego rodzaju rozbieżność: między tym, co chcieliśmy osiągnąć, a tym, co robimy. Taki śmiech Łukasz Jach określa jako “reset”, który umożliwia uruchomienie systemu (tzn. naszego jakiegoś działania) od nowa, zamiast zapętlenie się w jednej czynności.

W poszukiwaniu odpowiedniego partnera i przyjaciela

Liczne badania weryfikowały dokładnie relacje damsko-męskie pod kątem śmiechu i poczucia humoru. To, jaki humor uprawiamy, może pozwolić wysnuć wnioski o naszym partnerze, ale też zbadać, na ile mamy wspólne cechy, które są dobrą podstawą do stworzenia udanej relacji. Niektóre koncepcje mówią wręcz o tym, że stan wywołany rozbawieniem może być postrzegany jako wynikający z romantycznego zainteresowania.

Z drugiej strony podobne poczucie humoru świadczy o podobnym poglądach. Humorem, możemy testować, czy mamy w swoim otoczeniu osoby podobnie myślące, a dzięki temu znajdować sojuszników lub przyjaciół.

Dla zdrowia

“Na poziomie fizjologicznym podczas śmiania się dochodzi bowiem do systematycznego pobudzania oraz rozluźniania się mięśni, regulacji rytmu oddechowego oraz krążenia krwi. Śmiech może wpływać również na obniżanie się poziomu hormonów związanych ze stresem oraz poprawę funkcjonowania układu odpornościowego.” [za Ł. Janach] – to wystarczające argumenty dla naszego organizmu, by wysłuchać kolejnego dowcipu.

Choroba a humor

Warto pamiętać, że śmiech inaczej odczuwają osoby chore. Opublikowany w Psychiatrii Polskiej przegląd badań dotyczących poczucia humoru u pacjentów z depresją przywołuje badania Nussbauma i Michaux, które dotyczyły chorych na depresję. Badacze wykazali, że reakcje na komizm dowcipów były osłabione, ale jednocześnie nasilanie się reakcji było oznaką procesu zdrowienia. Osoby z depresją mają trudności w reagowaniu poczuciem humoru. Jednocześnie, autorki artykułu wskazują, że istnieją badania dowodzące przeciwnej tezy, co wskazuje na brak jednoznacznych wniosków w tym zakresie.

Na podstawie:

“Od ucha do ucha. Homo sapiens się śmieje”, Łukasz Jach, Wydawnictwo Poznańskie, 2021

http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_6_2012/1007Braniecka_PsychiatrPol_6_2012.pdf

Skip to content