Jak odnaleźć swoją życiową ścieżkę zawodową?

Studentka ostatniego roku studiów magisterskich na Wydziale Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (specjalność opera). Od pierwszego roku zaangażowana w prace Zarządu Samorządu Studentów UMFC, a od dwóch lat przewodnicząca ZSS UMFC. Od trzech lat aktywnie działa w Parlamencie Studentów RP jako Przewodnicząca Forum Studentów Uczelni Artystycznych (komisji branżowej PSRP) oraz Członkini Rady Studentów PSRP. Prywatnie pasjonatka każdego rodzaju sztuki, również kulinarnej, aktywnie podróżująca oraz kochająca wszystkie zwierzęta.

Całe nasze życie opiera się na wyborach. Wybieramy w sklepie produkty, z których ugotujemy obiad, wybieramy znajomych, z którymi pojedziemy na wakacje, wybieramy kierunek studiów, aż w końcu wybieramy miejsce, w którym będziemy pracować. Często słyszy się, że szczęśliwą przyszłość zapewnią nam jedynie studia lekarskie czy prawnicze. Niestety w dzisiejszym świecie takie właśnie stereotypy, dotyczące naszej pracy, są wciąż aktualne. Nie musimy wcale zostać cenionym prawnikiem, żeby osiągnąć zawodowy sukces i być w życiu szczęśliwymi. Aby tego dokonać, trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach, które umożliwią nam zupełnie świadomy i indywidualny wybór swojej ścieżki życiowej.

Jakie są moje mocne i słabe strony?

Przed podjęciem jakiejkolwiek pracy zastanówmy się, a najlepiej wypiszmy wszystkie nasze wady i zalety. W czym uważamy, że jesteśmy dobrzy, a w czym inni uważają, że jesteśmy dobrzy. Warto też zastanowić się, jakiego typu zadania lubimy wykonywać. W jakich sytuacjach czujemy się komfortowo, a kiedy czujemy się po prostu źle. W jakich godzinach nasz organizm działa najefektywniej i czy jest to praca przy komputerze i w biurze, czy może praca zdalna albo praca w „terenie”. Te i inne pytania pozwolą nam dokładnie poznać siebie i zrozumieć, jaka praca jest dla nas odpowiednia. Taka praca, która pozwoli nam rozwijać się i być najlepszą wersją siebie. 

Czy wiesz dokładnie na czym polega dana praca?

Według badań Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych, jednym z najczęstszych powodów rezygnacji z danej pracy jest po prostu niezgodność oczekiwań z rzeczywistością. Po powierzchownym przejrzeniu ofert na rynku pracy, pod wpływem wielu emocji czy będąc postawieni pod ścianą ze względu na finanse, decydujemy się na daną pracę, nie znając nawet dokładnych zasad zatrudnienia, umowy i przede wszystkim obowiązków. Przed podjęciem zatrudnienia należy wcześniej zapoznać się z dokładnymi obowiązkami i wymaganiami, a także oczekiwaniami pracodawców. Warto też skonfrontować swoją wizję i oczekiwania względem tej pracy i przedstawić je przyszłym przełożonym. Dodatkowo, jeśli istnieje taka możliwość, warto również skorzystać z możliwości dnia próbnego w nowym miejscu pracy i ocenić jaka panuje tam atmosfera, porozmawiać z innymi pracownikami i przede wszystkim, ostatecznie, zastanowić się, czy to jest oferta dla mnie. Zastanowić się, czy praca w danym miejscu mnie rozwinie i czy będę człowiekiem szczęśliwym, pracując w wybranym miejscu, a co za tym idzie – efektywnym pracownikiem.

Czy boimy się zmian?

Człowiek z natury przyzwyczaja się do swoich codziennych zachowań. W związku z tym wraz z biegiem lat, często w naszym życiu każdy kolejny dzień wygląda niemalże identycznie. Codziennie podobne śniadanie, ta sama praca, ten sam autobus powrotny do domu. Jednak w pewnym momencie monotonia staje się przytłaczająca i pojawia się w życiu czas, kiedy chcielibyśmy coś zmienić, czy to na studiach, czy też w naszej pracy, czy w życiu prywatnym. Często  nie jesteśmy jednak w stanie. Sytuacja ta spowodowana jest przede wszystkim strachem przed czymś nowym, czymś, czego jeszcze nie znamy. Niestety najczęściej ten właśnie element powstrzymuje nas przed podejmowaniem decyzji o zmianach. Warto jednak wyjść ze swojej strefy komfortu i otworzyć się na coś nowego w swoim życiu, szczególnie w kontekście naszej codziennej pracy. Odwaga i przekraczanie granic w momencie wypalenia zawodowego i monotonii może okazać się odpowiedzią i drogą do spełnienia zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i na płaszczyźnie prywatnej. 

Czego oczekujesz od swojej pracy?

Niestety często okazuje się, że najważniejszym dla nas kryterium dotyczącym wyboru pracy jest wysokość wynagrodzenia. Oczywiście, nie podlega dyskusji to, że kwestia potencjalnego wynagrodzenia jest dla nas sprawą kluczową. Nie powinna być to jednak kwestia najważniejsza. „Pieniądze szczęścia nie dają” – można uznać ten frazes za banalny, jednak jeżeli w pracy będziemy zarabiali nawet wielkie sumy, ale będzie to dla nas jedynie męka, cierpienie i każdego dnia będziemy musieli zmuszać się do pracy, to niestety pieniądze nie zrekompensują nam naszego poczucia spełnienia, komfortu psychicznego i przede wszystkim szczęścia. Warto w pracy stawiać sobie pewne cele, które pozwolą nam, poza oczywistym aspektem materialnym, na swój rozwój – zarówno jako dobrego pracownika, jak i ambitnego człowieka. Warto również pamiętać, że często oferty pracy, które na początku mogą nie być atrakcyjne finansowo, dają możliwość awansu i podwyżek.

Rozmowa z doradcą zawodowym

Zdarza się, że pomimo intensywnych poszukiwań pracy, zatrzymaliśmy się w miejscu, ponieważ nasze działania niestety nie przynoszą pożądanego efektu. Warto wtedy zasięgnąć rady profesjonalistów i zgłosić się na konsultację do doradcy zawodowego. Osoby, która pomoże nam w odnalezieniu naszej ścieżki zawodowej. Większość uczelni prowadzi doradztwo zawodowe, które może skutecznie pomóc w ukierunkowaniu nas i wprowadzeniu na odpowiednią drogę zawodową. Często nie dostrzegamy wielu swoich zalet. W tej sytuacji jest nam w stanie pomóc perspektywa innych osób. Właśnie dlatego warto posłuchać rad osób spoza kręgu naszych bliskich. Doradcy zawodowi mogą okazać się również pomocni w wyborze ofert, ponieważ na bieżąco śledzą rynek pracy, dzięki czemu mogą umiejętnie dopasować nasze umiejętności do poszczególnych profesji.

W życiu zarówno zawodowym, jak i prywatnym, każdy ma swoją własną ścieżkę. Nie musimy zostać ani lekarzem, ani prawnikiem. Dlatego właśnie przy wyborze odpowiedniej dla siebie pracy, warto najpierw zadać sobie pytanie, co chcę robić i co daje mi radość, a następnie wziąć pod uwagę przede wszystkim takie aspekty jak swoje życiowe cele, pasje, sposób i miejsce pracy. Oczywiście trzeba też wziąć po uwagę wysokość potencjalnego wynagrodzenia, ale nie może to być najważniejszy i główny aspekt wyboru swojej ścieżki zawodowej. Każdego dnia warto poszerzać swoją wiedzę, zapoznając się z nowościami i ciekawostkami w zakresie swoich obowiązków, ale i nie tylko. W idealnej sytuacji praca powinna być nie tylko pracą. Dlatego też musimy dążyć do tego, żeby nasz zawód postrzegany był przez nas również jako przyjemność.

Dowiedz się więcej:

John Martin, Postaw na siebie. Siedem kroków do osobistego sukcesu (wyd. Studio EMKA)

Dale Carnegie, Jak rozwinąć swoją karierę. O awansach, zarządzaniu i zmianach zawodu (wyd. Sensus)

Alan Coleger, Jak wybrać odpowiedni dla siebie zawód? (wyd. Ridero IT Solution)

Źródła:

https://repozytorium.amu.edu.pl/bitstream/10593/12336/1/art14_Myszka.pdf
https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Problemy_Profesjologii/Problemy_Profesjologii-r2006-t-n1/Problemy_Profesjologii-r2006-t-n1-s145-154/Problemy_Profesjologii-r2006-t-n1-s145-154.pdf
https://ec.europa.eu/eures/public/six-tips-finding-right-career-path-2021-04-30_pl
https://porady.pracuj.pl/ebook/2019/05/Ebook_Jak-znalezc-swoja-sciezke-zawodowa.pdf
https://kwalifikacje.edu.pl/wp-content/uploads/publikacje/PDF/zsk-w-pigulce-www_ok_2019.pdf
https://www.bls.gov/news.release/pdf/jolts.pdf
Skip to content