Jak poradzić sobie z wampirami energetycznymi?

Jestem absolwentką studiów prawniczych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Na swojej uczelni od stycznia 2020 do grudnia 2021 r. pełniłam funkcję Przewodniczącej Samorządu Studenckiego. Obecnie działam w ogólnopolskich strukturach samorządowych – jestem ambasadorką wsparcia psychicznego w ramach projektu Strefa Komfortu PSRP, prowadzonego od 2020 roku, a także członkinią Rady Studentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sekretarzem Forum Uniwersytetów Polskich. Od ponad czterech lat samorządność studencka wypełnia moją codzienność i bez wątpienia angażowanie się w sprawy społeczności akademickiej sprawia mi największą radość.

Kim są wampiry energetyczne? 

Czy żyją pośród nas? 

Jak możemy się przed nimi obronić?

I.

Określenie ,,wampir energetyczny” jest terminem nieformalnym, jednak funkcjonuje szeroko w opinii publicznej oraz wśród psychologów. Wampiry energetyczne to osoby, które wysysają energię z ludzi znajdujących się w ich otoczeniu. Po chwili spędzonej z wampirem energetycznym, poczujesz się przygnębiony i wyczerpany zarówno psychicznie, jak i fizycznie [1]. 

W psychologii wyróżnia się kilka typów wampirów emocjonalnych, m.in.:

 1. narcystyczny – nie wykazuje empatii oraz zainteresowania innymi ludźmi, oczekuje, że będzie zawsze w centrum uwagi; 
 2. ofiara – zrzuca winę za wszelkie niepowodzenia na innych, manipulując przy tym i używając szantażu emocjonalnego; 
 3. melodramatyczny – sam stwarza sytuacje problematyczne, wywołując w ludziach negatywne emocje, takie jak gniew czy złość; 
 4. niewinny – szuka pomocy u innych we wszystkich, nawet najbardziej błahych sprawach, ponieważ sam jest kompletnie bezradny;
 5. dominator – zastrasza i wzbudza w ludziach uczucie niepewności, co sprawia, że sam czuje się dowartościowany;
 6. sądny – wytyka innym błędy, przez co sprawia, że ludzie z nim przebywający czują się mniej wartościowi [2].  

II.

Wampiry energetyczne dobrze się kamuflują, jest jednak kilka cech charakterystycznych, po których możesz rozpoznać, że masz z nimi do czynienia. 

Wampir energetyczny nie bierze na siebie odpowiedzialności

Wampir energetyczny przerzuca odpowiedzialność na inne osoby, przez co możesz odczuć, że bardziej przejmujesz się jego problemami, niż on sam – problemy i konieczność znalezienia rozwiązań w jednej chwili ciążą na Tobie. 

Po spotkaniu odczuwasz negatywne skutki psychiczne lub fizyczne

Po chwili spędzonej z wampirem energetycznym opadasz z sił, dopada Cię poczucie beznadziei, a dodatkowo mogą pojawić się dolegliwości fizyczne, takie jak ból głowy czy senność. 

Uwielbia dramaty i chętnie bierze w nich udział

Wampiry energetyczne mają słabość do negatywnych wydarzeń i zazwyczaj znajdują się w ich środku, podsycając jednocześnie ogień. Niekiedy zdarza się, że czerpią radość z cudzego nieszczęścia, choć rzadko to uzewnętrzniają [3].

Pesymizm i zgorzknienie

Wampir energetyczny z powodzeniem przekona Cię, że jego życie jest pasmem nieszczęść i niepowodzeń. 

Prowokowanie do kłótni

Wampir energetyczny poprzez wzbudzanie negatywnych emocji sprawia, że wybuchamy i pozwalamy się wciągnąć w kłótnię [4].

Wampiry energetyczne często nie zdają sobie sprawy z tego, że przejawiają powyższe cechy i że tym samym krzywdzi ludzi, znajdujących się w ich otoczeniu.

III.

Najbardziej narażone na negatywne skutki przebywania z wampirami energetycznymi są osoby wysoko wrażliwe – dużo bardziej potrafią okazywać wsparcie i angażować się w pomoc innym. W kontakcie z wampirami energetycznymi może być to zgubne [5]. 

Czy przed wampirami energetycznymi można się obronić? Na wszystko są sposoby! Oto kilka metod, których zastosowanie może Ci pomóc!

 1. Unikaj kontaktu

Nie zawsze będzie to łatwe, szczególnie jeśli wampir to ktoś z twojego najbliższego otoczenia. Jednak jeśli widzisz, że kontakt z taką osobą działa na ciebie negatywnie, postaraj się ograniczyć go do minimum. 

 1. Wyrażaj swoje niezadowolenie i dyskomfort

Pamiętaj, że Twoje dobre samopoczucie jest najważniejsze. Naucz się nazywać i wyrażać swoje potrzeby – w ten sposób możesz uświadomić wampirowi, że przejawia negatywne cechy, z którymi nie potrafisz sobie poradzić. Istnieje szansa, że postara się zmienić. 

 1. Nie angażuj się w toksyczną relację

Jeśli łatwo angażujesz się w relacje z innymi ludźmi, to miej tego świadomość i spróbuj nad tym zapanować. Jeśli widzisz, że ktoś działa na Ciebie negatywnie i próbuje wciągać Cię w kłótnie, powinna zapalić się czerwona lampka! Zrób co możesz, żeby wycofać się z takiej relacji. 

 1. Wyznacz granice

Ty najlepiej wiesz, jakie są granice Twojego komfortu psychicznego i fizycznego. Dbaj o nie i nie pozwól, żeby je przekraczano. Jeśli ktoś to robi – reaguj. 

 1. Odpowiadaj krótko i rzeczowo

W kontakcie z wampirem energetycznym nie można zdradzać zbyt wielu szczegółów na temat swojego życia – wszystkie słabości może wykorzystać przeciwko Tobie!

 1. Zachowuj spokój

Nie ulegaj silnym emocjom, zachowuj się z rozwagą i nie daj satysfakcji wampirowi!

Źródła

[1] Zob. https://www.medonet.pl/psyche,wampir-energetyczny-wysysa-z-ciebie-sily–rozpoznasz-go-po-tych-10-cechach,artykul,87533832.html

[2] Zob. https://stronazdrowia.pl/wampir-energetyczny-kontakt-z-nim-moze-powodowac-zmeczenie-i-bol-glowy-sprawdz-kim-sa-wampiry-energetyczne-i-jak-sie-przed-nimi/ar/c14-15884371

[3]  Zob. https://www.medonet.pl/psyche,wampir-energetyczny-wysysa-z-ciebie-sily–rozpoznasz-go-po-tych-10-cechach,artykul,87533832.html

[4] Zob. https://www.ofeminin.pl/milosc/zwiazek/jak-rozpoznac-i-chronic-sie-przed-wampirem-energetycznym-10-typowych-zachowan/b500nll

[5]  Zob. https://www.rmf.fm/magazyn/news,51673,wampir-energetyczny-sprawdz-jak-go-rozpoznac-i-jak-sie-przed-nim-obronic.html

Skip to content